Jaką wybrać zagęszczarkę? część 1

Jaką wybrać zagęszczarkę? część 1

Utwardzanie kruszyw, piasku, kamienia czy żwiru w coś co może zachować swoją formę, wytrzymując ciężar kilkutonowych konstrukcji lub pojazdów możliwe jest dzięki maszynom, które zagęszczają grunt. Nie wszystkie ubijarki jednak są takie same i aby zapewnić produktywność, wydajność i wysokiej jakości wyniki, musisz pogłębić swoją wiedzę na temat zagęszczarek płytowych.

Jak to działa?

Pewnie niejednokrotnie widziałeś jak asfalt wyrównywany jest na nawierzchni dzięki walcom. Zagęszczarki płytowe działają na tych samych zasadach lecz na to, jak głęboko maszyna może zagęścić, wpływają dwa kluczowe kryteria - siła odśrodkowa i częstotliwość. Te dwie rzeczy razem tworzą siłę zagęszczania. Siła odśrodkowa, czyli kiloniutony podawane często jako jeden z parametrów zagęszczarki zapewnia zagęszczarkom do gruntu moc. Powstaje, gdy ciężary w wibratorze obracają się i przenoszą siłę na płytę ubijarki.

Częstotliwość odnosi się po prostu do szybkości, z jaką obracają się ciężarki w wibratorze. Mierzona jest w drganiach na minutę (VPM, czyli Vibration Per Minute). Można by pomyśleć, że im większa jest ta częstotliwość, tym większa siła zagęszczania, ale jest odwrotnie. Modele o niższej częstotliwości są idealne do zagęszczania średnich i grubych warstw materiałów, podczas gdy modele o wyższej częstotliwości doskonale sprawdzają się w zagęszczaniu cienkich warstw. Zrozumienie sposobu działania zagęszczarek płytowych to tylko jedna warstwa procesu selekcji. Zapewnienie odpowiedniego modelu do zadania oraz przyjrzenie się dokładniej rozmiarowi projektu i zagęszczanemu materiałowi to niemal połowa sukcesu.

Dokonanie właściwego wyboru

Istnieją dwa typy zagęszczarek płytowych: jednokierunkowe, które mają posuw tylko do przodu oraz rewersyjne z możliwością zmiany biegu co pozwala zagęszczarce na poruszanie się również do tyłu. Dzięki rewersowi nawet bardzo duże ubijarki stają się dużo łatwiejsze do manewrowania.

Jednokierunkowe zagęszczarki gruntu doskonale zagęszczają ziarniste gleby, takie jak piasek lub żwir na głębokość nawet 30 cm w zależności od podłoża i zagęszczarki. Takie maszyny są zwykle małe, często do użytku półprofesjonalnego (chociaż zdarzają się też zagęszczarki w takim przedziale wagowym, które z powodzeniem można używać profesjonalnie). Siła odśrodkowa takich maszyn często waha się między 12 a 18 kN i wysokiej częstotliwości – nawet 5600 VPM. Taka budowa pozwala tym maszynom budowlanym na zagęszczanie cieńszych warstw materiałów, minimalizując jednocześnie ryzyko nadmiernego zagęszczenia, które może mieć wpływ na integralność materiału. Zagęszczarki jednokierunkowe z szybkością od 90 do 300 metrów sześciennych na godzinę, więc nadają się do mniejszych prac naprawczych i konserwacyjnych na ścieżkach i podjazdach.

Niektóre jednokierunkowe zagęszczarki płytowe są również wyposażone w system wodny i zbiornikami do zagęszczania asfaltu oprócz gleby. W przypadku naszych maszyn są to proste zbiorniki na wodę, które pozwalają na zraszanie zagęszczanej nawierzchni. System ten dostarcza wodę pod ubijane miejsce, co np. minimalizuje ryzyko przywierania asfaltu do płyty i pomaga w wytworzeniu wysokiej jakości maty. Zraszanie powierzchni może również pomagać w kurzącym się środowisku a zbiornik na wodę, można wykorzystać w niektórych przypadkach jako dociążenie maszyny.

Podczas pracy ze średnimi i głębokimi warstwami materiałów ziarnistych o grubości od 40 do 80 cm, zalecamy zagęszczarki które osiągają od 3000 do 4000 wibracji na minutę. Takie maszyny zazwyczaj oferują duże siły odśrodkowe, od 20 kN wzwyż. To pozwala niezwykle skutecznie w dotarciu w głąb gleby w celu szybkiego i wydajnego zagęszczania. Są to ubijarki gruntu, które bardzo często wyposażone są w rewers, a możliwość cofania pozwala operatorom na manewrowanie w ciasnych miejscach i blisko przeszkód. Takie ubijarki pracują z prędkością od 150 do 430 metrów sześciennych na godzinę, więc świetnie nadają się do projektów o średniej wielkości, takich jak podjazdy i można zdecydowanie używać takich maszyn profesjonalnie.

Zagęszczarki zdadzą się również idealne do zagęszczania bruku. Są one wszechstronną alternatywą dla walców bębnowych, umożliwiając wykonawcom pracę w odległych miejscach dzięki ich stosunkowo niewielkim rozmiarom co pozwala na łatwiejsze przemieszczanie maszyny oraz łatwej manewrowości. Są również tańsze, co czyni je bardziej ekonomiczną alternatywą.

Copyright © 2018 DROMASZ Sp. z o. o.
Realizacja: PROPERART