Jaką wybrać zagęszczarkę? część 1

Jaką wybrać zagęszczarkę? część 1

Utwardzanie kruszyw, piasku, kamienia czy żwiru w coś co może zachować swoją formę, wytrzymując ciężar kilkutonowych konstrukcji lub pojazdów możliwe jest dzięki maszynom, które zagęszczają grunt. Nie wszystkie ubijarki jednak są takie same i aby zapewnić produktywność, wydajność i wysokiej jakości wyniki, musisz pogłębić swoją wiedzę na temat zagęszczarek płytowych.

Jak to działa?

Pewnie niejednokrotnie widziałeś jak asfalt wyrównywany jest na nawierzchni dzięki walcom. Zagęszczarki płytowe działają na tych samych zasadach lecz na to, jak głęboko maszyna może zagęścić, wpływają dwa kluczowe kryteria - siła odśrodkowa i częstotliwość. Te dwie rzeczy razem tworzą siłę zagęszczania. Siła odśrodkowa, czyli kiloniutony podawane często jako jeden z parametrów zagęszczarki zapewnia zagęszczarkom do gruntu moc. Powstaje, gdy ciężary w wibratorze obracają się i przenoszą siłę na płytę ubijarki.

Częstotliwość odnosi się po prostu do szybkości, z jaką obracają się ciężarki w wibratorze. Mierzona jest w drganiach na minutę (VPM, czyli Vibration Per Minute). Można by pomyśleć, że im większa jest ta częstotliwość, tym większa siła zagęszczania, ale jest odwrotnie. Modele o niższej częstotliwości są idealne do zagęszczania średnich i grubych warstw materiałów, podczas gdy modele o wyższej częstotliwości doskonale sprawdzają się w zagęszczaniu cienkich warstw. Zrozumienie sposobu działania zagęszczarek płytowych to tylko jedna warstwa procesu selekcji. Zapewnienie odpowiedniego modelu do zadania oraz przyjrzenie się dokładniej rozmiarowi projektu i zagęszczanemu materiałowi to niemal połowa sukcesu.

Dokonanie właściwego wyboru

Istnieją dwa typy zagęszczarek płytowych: jednokierunkowe, które mają posuw tylko do przodu oraz rewersyjne z możliwością zmiany biegu co pozwala zagęszczarce na poruszanie się również do tyłu. Dzięki rewersowi nawet bardzo duże ubijarki stają się dużo łatwiejsze do manewrowania.

Jednokierunkowe zagęszczarki gruntu doskonale zagęszczają ziarniste gleby, takie jak piasek lub żwir na głębokość nawet 30 cm w zależności od podłoża i zagęszczarki. Takie maszyny są zwykle małe, często do użytku półprofesjonalnego (chociaż zdarzają się też zagęszczarki w takim przedziale wagowym, które z powodzeniem można używać profesjonalnie). Siła odśrodkowa takich maszyn często waha się między 12 a 18 kN i wysokiej częstotliwości – nawet 5600 VPM. Taka budowa pozwala tym maszynom budowlanym na zagęszczanie cieńszych warstw materiałów, minimalizując jednocześnie ryzyko nadmiernego zagęszczenia, które może mieć wpływ na integralność materiału. Zagęszczarki jednokierunkowe z szybkością od 90 do 300 metrów sześciennych na godzinę, więc nadają się do mniejszych prac naprawczych i konserwacyjnych na ścieżkach i podjazdach.

Niektóre jednokierunkowe zagęszczarki płytowe są również wyposażone w system wodny i zbiornikami do zagęszczania asfaltu oprócz gleby. W przypadku naszych maszyn są to proste zbiorniki na wodę, które pozwalają na zraszanie zagęszczanej nawierzchni. System ten dostarcza wodę pod ubijane miejsce, co np. minimalizuje ryzyko przywierania asfaltu do płyty i pomaga w wytworzeniu wysokiej jakości maty. Zraszanie powierzchni może również pomagać w kurzącym się środowisku a zbiornik na wodę, można wykorzystać w niektórych przypadkach jako dociążenie maszyny.

Podczas pracy ze średnimi i głębokimi warstwami materiałów ziarnistych o grubości od 40 do 80 cm, zalecamy zagęszczarki które osiągają od 3000 do 4000 wibracji na minutę. Takie maszyny zazwyczaj oferują duże siły odśrodkowe, od 20 kN wzwyż. To pozwala niezwykle skutecznie w dotarciu w głąb gleby w celu szybkiego i wydajnego zagęszczania. Są to ubijarki gruntu, które bardzo często wyposażone są w rewers, a możliwość cofania pozwala operatorom na manewrowanie w ciasnych miejscach i blisko przeszkód. Takie ubijarki pracują z prędkością od 150 do 430 metrów sześciennych na godzinę, więc świetnie nadają się do projektów o średniej wielkości, takich jak podjazdy i można zdecydowanie używać takich maszyn profesjonalnie.

Zagęszczarki zdadzą się również idealne do zagęszczania bruku. Są one wszechstronną alternatywą dla walców bębnowych, umożliwiając wykonawcom pracę w odległych miejscach dzięki ich stosunkowo niewielkim rozmiarom co pozwala na łatwiejsze przemieszczanie maszyny oraz łatwej manewrowości. Są również tańsze, co czyni je bardziej ekonomiczną alternatywą.

Dlaczego warto nas wybrać?

Nasza oferta to nie tylko rzetelność, jakość i profesjonalizm, ale również tysiące zadowolonych klientów.

18

Lat doświadczenia
w branży

100

% zadowolonych
Klientów

100

% zaangazowania
w produkcję

100

% skuteczności
biznesowej

Nasze kompetencje

Firma Dro-Masz działa na rynku od 2002r. Specjalizujemy się w sprzedaży: zagęszczarek jednokierunkowych i rewersyjnych, stóp wibracyjnych oraz zacieraczek. W swojej ofercie posiadamy szeroki wybór produktów naszej marki. Dzięki naszej bezpośredniej współpracy gwarantujemy Państwu niskie, konkurencyjne ceny oraz profesjonalną i szybką obsługę. Produkty, które oferujemy cechuje: bezpieczeństwo, funkcjonalność, wysoka jakość w stosunku do ceny. Naszym klientom gwarantujemy: profesjonalną obsługę, doradztwo techniczne i a przede wszystkim najlepsze ceny. Oferujemy także zaplecze serwisowe, gdzie można dostarczać maszyny gwarancyjne oraz pogwarancyjne.

Wysoka jakość

Swoje cele osiągamy poprzez wysoką jakość sprzedawanych towarów.

Elastyczność i terminowość

Dokładamy wszelkich starań, aby Państwa przesyłki dotarły na czas!

Doradztwo techniczne

Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i zapewnimy fachową pomoc i doradztwo.

Opinie naszych Klientów

14 sty 2021

Każdy ze sprzedających mógłby tak traktować swoich klientów. 1000% zadowolenia. " maszyna: Zagęszczarka Dro-Masz 90 kg mocna 18 kN +dodatki

30 gru 2020

40m2 ubite, póki co super, pali od strzała, polecam" maszyna: Zagęszczarka Dro-Masz 90 kg mocna 18 kN +dodatki.

17 gru 2020

Polecam. Świetna obsługa, dobry kontakt, maszyna zdecydowanie lepsza niż tanie "marketowe produkty:" maszyna: Zagęszczarka Dro-Masz 90 kg mocna 18 kN +dodatki.

13 gru 2020

Zagęszczarka warta swjej ceny. Silnik łagnie chodzi i ubija jak trzeba. Polecam" maszyna: Zagęszczarka Dro-Masz 78 kg, sil. Loncin+dodatki.

14 sty 2021

Szybko, sprawnie, solidnie !!!" maszyna: Zagęszczarka Dro-Masz 78 kg, sil. Loncin+dodatki.

26 gru 2020

Wszystko ok, przesympatyczny sprzedawca!" maszyna: Zagęszczarka Dro-Masz 101 kg, sil. Loncin+dodatki

14 gru 2020

Nie spodziewałem się, że trzeba będzie za nią gonić Robi robotę. Obym nie przechwalił. Polecam" maszyna: Zagęszczarka Dro-Masz 90 kg, sil.Loncin+dodatki

7 gru 2020

Zakupiona zagęszczarka miała wadę po kontakcie sprzedajacy rozwiązał problem blyskawicznie Polecam " maszyna: Zagęszczarka Dro-Masz 90 kg sil. Loncin+mata+rama

Copyright © 2018 DROMASZ Sp. z o. o.
Realizacja: PROPERART